• Mar 27, 2011
See? Gas really is cheaper than you think... Click above to enlarge

Nationwide, motorists are shelling out an average of $3.55 per gallon of petrol. That's a lot more cash than you were paying last year at this time, but – stop us if you've heard this one before – an interesting graphic from Good shows that gas is a real bargain compared to other liquids we consume every day.

For example, a gallon of freshly brewed coffee from Starbucks will set you back $32. Move up from coffee to Guinness and you're looking at doubling your tally to $64 for every 128 ounces consumed. We know you won't be shocked that Dom Perignon is $755 per gallon, but did you know that nail polish is $1,015 for the same portion size? If you want a consumable with comparable per-gallon pricing, you'll have to pick up some Coca-Cola, which retails for $3.84 per gallon.

Okay, so you probably don't feel any better about gas prices (we sure don't), but you click on the image above to see how other items you use every day compare to the price of a gallon of gas.

[Source: Good via Kicking Tires]


I'm reporting this comment as:

Reported comments and users are reviewed by Autoblog staff 24 hours a day, seven days a week to determine whether they violate Community Guideline. Accounts are penalized for Community Guidelines violations and serious or repeated violations can lead to account termination.


    • 1 Second Ago
  • 27 Comments
      • 3 Years Ago
      Nice informative post - its interesting to look at things in an apples to apples comparison (at least in price to gallon). Definitely shows how undervalued (in a price compared to what it lets you do view) this unbelievably high energy fuel is we use.

      That said, our economy is built on gasoline being under $4 a gallon (actually really under $3 a gallon) and for every penny it increases the oil companies just vacuum that much more disposable income out of our economy (and its a horrendous amount per year for each penny increase) - and our economy is built on people spending their disposable income on things and services (not gasoline).

      Eventually, if the price keeps climbing, it vacuums enough out of our economy that you get a recession.
      • 3 Years Ago
      Who in their right mind pays 6.04 a gallon for milk?! and 7.68 for oj??! hahaha. Are these the prices of these products AT the gas station?

      I don't really get much out of thinking that there are other liquids in the world that cost more per gallon than gasoline. When gas is $5 a gallon, i'm not going to go "hey who cares? KETCHUP is like....$20 a gallon!!!!111 drrrrrrrr"
      • 3 Years Ago
      I guess milk is a lot cheaper in the US than Canada where we do pay over $6/gal.

      However this whole exercise is foolish, the quantities used and the necessity are more important metrics. Coffee is optional, try driving to work on a gallon of Coke. Silly comparisons.
        • 3 Years Ago
        Didn't know about the milk price different between canada and the US, surprising! Right across the border in detroit we pay around $2.50 american at a grocery store. I think there is wine that rivals the price of milk @ 6.04 a gallon.
        • 3 Years Ago
        $6. Canadian for a gallon of milk? If it were that high in the States, I'd get a goat!!
        • 3 Years Ago
        @Sir Vix

        Now you have your priorities right! In Australia the cheapest wine can be obtained for $4.70 per gal. ( Gas substitute?) Beer, (4.9% alcohol) $10.70 gal. Scotch $100 per gal. , lets see... must visit nearest bar to research further ....
      • 3 Years Ago
      While I was at the grocery the other day a guy left his F350 diesel extended cab dually idling in the parking lot, wife sitting in the passenger seat, while he was shopping for a half hour.

      Fuel is still cheap if people can afford to waste it like that.
        • 3 Years Ago
        Maybe he had a flat battery? Or stole the vehicle and was really bad at hot wiring? Or borrowed it from ex-girlfriends new boyfriend to pick up kids, or company truck and he'd just been canned or......
        • 3 Years Ago
        Yabbutt that was a diesel. They are saving the world.
      • 3 Years Ago
      The problem with "Gallon to Gallon" comparisons like this is that they compare Gasoline with things that you don't actually use much of. For example, how many gallons of Hand Sanatizer did you use this month? .1 Gallons? Maybe if your a germaphobe. How many Gallons of Milk did you drink? Probably one or two. How many Gallons of Gas did you use? Probably a couple of dozen.

      The financial strain caused by Gasoline does not compare with that of anything else on the chart.
      • 3 Years Ago
      Price per gallon is almost completely irrelevant here since you use drastically different amounts of each. More relevant is the cost per month for each of these, which I suspect is completely different from what the chart shows.
        • 3 Years Ago
        20 gallons of Red Bull a week should keep you truckin'.

        BTW - whoever made up that chart must not be a very discerning shopper. I can get all of that stuff a lot cheaper. Gasoline? not much.

        To my water department: Yeah, I read your report on how great my water tests out, but hey, what is that sludge ring I keep getting in the toilet that we never even use?
        Thanks, I'll stick to my bottled spring water. Filters? They're pretty expensive, too.
        • 3 Years Ago
        @larzen,
        "bottled spring water" == turning on a tap in an industrial plant and running the water through a filter.
        • 3 Years Ago
        I don't know Jake. There is at least one other comparison they left off the chart that provides a better apples to apples comparison on a monthly basis: bottled water.

        That stuff can cost between $8-$20 a gallon depending on who's crap you're buying and where you get it...and many people drink it like it is a daily requirement to drink bottled water.

        My daughters drive me up a wall with it and I'm tired of fighting them about how much they waste money and destroy the environment with the bottles. I probably spoil them in every other way, but now I've become the water nazi around the house and refuse to use my money to buy it. I put a water filter in at that house and they can fill up a stainless steel water bottle and carry it around or they can buy their own bottled water! LOL

      • 3 Years Ago
      Where does milk cost 6.08 a gallon? Not in the US. Maybe if you buy it in quarts.
      • 3 Years Ago
      they forgot printer ink at $8,000 per gallon
        • 3 Years Ago
        Good one!!
        • 3 Years Ago
        Isn't that the price per liter? ;)
      • 3 Years Ago
      In Australia (State of Victoria) this week I paid the equivalent of $5.89 per US gallon and in the UK I have it on good information that they are paying $8.39 per US gallon. So you guys still have it cheap. Be happy.
        • 3 Years Ago
        You must either live in some remote part of country Victoria, or are buying the highest grade of premium. Petrol price today (Reg unleaded) from Safeway outlet cnr Commercial and Punt, South Yarra is $Aus 4.81 per US gal.

        This, according to oil industry figures is the second cheapest in the industrialised world.
        • 3 Years Ago
        Well, milk is also pretty expensive to produce, but it attracts very little tax. (no GST)

        If Gasoline was not taxed, it would cost approx 78 cents per litre! (safeway discount price, earn your discount with your milk purchase).

        Australian Federal Government's have been strong supporters of LPG. For the first time an increasingly desperate government is introducing a tax on LPG. If LPG was taxed at the same rate as petrol or diesel, it would be the same price.

        Given the lower energy yield in LPG, this would end the popularity of LPG for certain vehicles. The govt. is unlikely to impose a full tax, but even a few cents per litre from taxi's and high mileage fleet vehicles, will help fill the govt. coffers .

        All this tax wouldn't be so bad if it was spent on roads and infrastructure, as it was under previous governments, but now this tax is paid into general revenue, and roads get about 4-6%!
        • 3 Years Ago
        P/s Australian, (Victoria) milk is $3.70 per US gal ! Now if I could just get the car to run on milk...
        • 3 Years Ago
        Interesting & good post marcopolo, without wanting to stray too far off topic i think we can both agree at somewhere between $4.81 - $5.89USD per US Gal. We can happily say yes to the original post. That at $3.55USD per US Gal (Average), US Fuel is still cheap.

        I'm not a fan of driving around looking for cheaper fuel, but a price variance of $1.30- $1.50 in a radius of 25km does show the ridiculas in nature of the Australian Fuel cycle is. No doubt there would have been somewhere where the price was lower than $1.30 and somewhere where the price was greater than $1.50.

        Today the NRMA ( http://www.mynrma.com.au/motoring.htm) are claiming an average price of $1.415 so for our US friends todays australian average is $5.37USD per US Gal.

        • 3 Years Ago
        @marcopolo, to be clear i paid $AUD 1.51 Per litre last thursday at Roxburgh park, this morning driving down the hume hwy prices varied from $1.45 - $1.49. My calculation was

        1.51 / 100 * 102.52 * 3.8 = $5.88USD per US Gal

        Where (102.52) was todays exchange rate
        and 3.8 is the Ltr to US Gallon conversion


        • 3 Years Ago
        Wow, like I say, you go to the wrong petrol outlet! (SY price $1.31 per litre with discount) and my pricing was in Australian dollars, not US, since I am not exporting, and because the $Aus fluctuates between $0.96 and 1.02 to the $US on an almost daily basis, I thought parity might be the best compromise. (Calculated at 3.784)

        But that's a little pedantic!

        Australian oil prices, like the rest of the world, are traded in US dollars but the Australian price for regular unleaded petrol is determined the spot price of Singapore Mogas 95 Unleaded.

        This is the price benchmark applicable to Australia. (Singapore being the nearest major refining centre) Then add the various Taxes! US gasoline is cheaper because it enjoys lower Tax and higher subsidies.

        The major differences in the price of is determined by tax, and currency conversion. If The Australian dollar was still two thirds of the US, Australian Gasoline would be closer to $Aus7.50.per US gal.

        The US recession has been good news for the present Australian government. The previous government struggled with high fuel prices, created by a weak Australian dollar.

        All this speculation shows how important the price of oil is to the average citizen, since it affects nearly every part of the economy.

        • 3 Years Ago
        @ marcopolo

        Was thinking there is something wrong that gas in the US is signficantly cheaper than milk.

        Which is as you pointed out is the exact opposite in Australia - ie. $AUD 1 or so for litre of milk (generic brand) vs $AUD 1.50 + per litre for gas.

        Logically to me that doesn't make sense - milk is what you could call renewable vs gas which is not it is finite + considering all the production costs of gas.

        Goes to show just how subsidised gas must be in the US.
      • 3 Years Ago
      Good thing nobody blows through 20-50 gallons of milk a month
    • Load More Comments