• Mar 25, 2011
See? Gas really is cheaper than you think... Click above to enlarge

Nationwide, motorists are shelling out an average of $3.55 per gallon of petrol. That's a lot more cash than you were paying last year at this time, but – stop us if you've heard this one before – an interesting graphic from Good shows that gas is a real bargain compared to other liquids we consume every day.

For example, a gallon of freshly brewed coffee from Starbucks will set you back $32. Move up from coffee to Guinness and you're looking at doubling your tally to $64 for every 128 ounces consumed. We know you won't be shocked that Dom Perignon is $755 per gallon, but did you know that nail polish is $1,015 for the same portion size? If you want a consumable with comparable per-gallon pricing, you'll have to pick up some Coca-Cola, which retails for $3.84 per gallon.

Okay, so you probably don't feel any better about gas prices (we sure don't), but you click on the image above to see how other items you use every day compare to the price of a gallon of gas.

[Source: Good via Kicking Tires]


I'm reporting this comment as:

Reported comments and users are reviewed by Autoblog staff 24 hours a day, seven days a week to determine whether they violate Community Guideline. Accounts are penalized for Community Guidelines violations and serious or repeated violations can lead to account termination.


    • 1 Second Ago
  • 69 Comments
      • 3 Years Ago
      I'm pretty sure most people don't go through Milk, Orange Juice, and Red Bull etc. at the average rate of 13 gallons a week like gas. So comparatively Gas is ridiculously expensive given the bulk ratio and relative costs associated with its manufacture and delivery. I know my pocket book is definately taking a good raping right now since I drive 70 miles a day to and from work. And for you idiots out there about to say "get a different job closer to home" that's much easier said than done especially now.
      • 3 Years Ago
      Wait, a gallon of WATER, freaking WATER(!) is more expensive than gasoline. That must be some damn special H20!
        • 3 Years Ago
        Oddly enough, if I skip the special brands and go for the store-brands, I can get a gallon of filtered or distilled for less than a buck.
      • 3 Years Ago
      haha we pay $2.49 for a gallon of milk in jersey.
      • 3 Years Ago
      I hate these comparisons. Next time I consume 20 gallons of nail polish in a week I might start having an issue with it's price per gallon.
      • 3 Years Ago
      My last gallon (3.8L) of gas was €5.67 (~$8).
      • 3 Years Ago
      Apples to oranges. Not relevant in the slightest.
      • 3 Years Ago
      You better not trying to buy a gallon of robutusin if you don't want the DEA knocking at your door.
      • 3 Years Ago
      File this under "Lies, Damn Lies, and Statistics".
      You and your family don’t need to buy as much milk/juice/whatever each week as it does gasoline. Try halving your purchases of gas as see how long that works for you.

      Fuel is not a bargain. OPEC countries worked out decades ago that they can restrict supply and raise prices and we'll keep buying it and make them obscenely rich.
      D-bag commodity traders use tools like hedging, forward trading, and spot pricing to increase their profits (at our expense) and in most western countries the government adds taxes/excises on top of the standard sales taxes.

      If you’re going to try and tell me that fuel is a bargain save yourself the trouble and just give yourself an upper-cut instead.
      • 3 Years Ago
      Only fools can do this comparison.

      So how much milk/Orange Juice you use a day compared to gas ?

      The gas is used in big volume compared to the others.

      • 3 Years Ago
      Where in the heck is milk $6.04/gallon? Not the PacNW.
        • 3 Years Ago
        I really don't know where you guys are buying a gallon of milk for so cheap!!! At my Stop and Shop in shoreline CT, as I said, a 1/2 gallon of whole milk is $3.99. The hormone-free milk I used to drink is now $5.49 for a 1/2 gallon. I buy quarts usually as I don't use it often and whole milk quarts are $2.19.
        • 3 Years Ago
        Well boys compare the price of gas in the U.S. to any place other than the middle east and it is still very cheap. When you get to $7-$8 a gallon then your talking expensive.
        • 3 Years Ago
        Was thinking the same thing, just bought milk and whole foods of all places at it was only 3 bucks.
        • 3 Years Ago
        Where do people pay $6 for a Gallon of milk. I pay $5 for two 1-gallons of Milk.

        Someone is getting ripped off!

        • 3 Years Ago
        @Upthewazzu

        I was just thinking that! Last weekend milk was $3/gallon here in Green Bay.
        • 3 Years Ago
        My last gallon of milk was $2.44. My last gallon of gas was $3.35. The gallon of gas lasted me one commute to work and back, the gallon of milk gave me many bowls of cereal bliss.

        What was their point again?
        • 3 Years Ago
        Maybe the based the price on buying one serving (a half-pint) at a time.
        • 3 Years Ago
        No idea where the $6 thing is, on the worst days in california it's not that high unless you're shopping at Cid's you'regonnagetrippedoff mart
        • 3 Years Ago
        only problem is with this is that you use gas twice as quick, and you use like 10times as much of it...so really, this graph is useless.
        • 3 Years Ago
        4 bucks half a gallon in CT? where whole foods lol geralic farms 1.90 half a gallon super walmart in wallingford
      • 3 Years Ago
      Wow...was going to come in here and say the same thing a lot of you already beat me to the punch to.

      $6 for milk? I can get four half gallons for 5 bucks at Kroger as we speak, not to mention OJ for like a buck fifty if I comparison shop, but I can comparison shop orange juice and find a lot of different prices, gas pricing is much more standardized-usually only a few cents in price difference and then I have to go outside my city to get the price break, calling into question the wisdom of such a move.

      Not to mention orange juice is not regulated as heavily as gasoline. Some of it is imported and some of it domestic but it all has to conform to FDA guidelines to be sold, so while additives, preservatives and various flavorings can be added, it is not allowed to damage your fuel system (err, stomach). It must be transported, packaged and delivered in a specific manner so nothing bad happens if it's mishandled (contamination, spoilage....explosions). The same types of special measures must be taken to manufacture and sell orange juice here that are taken to sell gas here. The difference? We stockpile and tax the hell out of gas. When was that last orange juice shortage again? I remember long lines in the refrigerated foods section at Kroger....

      This is not a valid comparison for a whole host of reasons.
        • 3 Years Ago
        I wish I lived wherever you live. The cheapest OJ I can buy is $3 for 59 ounces. Those "1/2 gallon" cartons aren't even 64 ounces anymore. Most of the time OJ is $3.59 for that size. My milk, as I've mentioned elsewhere, is either $2.19 for a quart or $3.99 for a 1/2 gallon of whole milk. I used to drink hormone free milk but it's $5.49 for a 1/2 gallon now.
      • 3 Years Ago
      Red Bull. The Ferrari S.p.A. of fizzy drinks.
    • Load More Comments